ΤΡΙΑ (3) ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ-ΣΤΕΛΕΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΕΛΚΕ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Ημ/νια Δημοσίευσης : 12/04/2024

Αριθμός: 37 / 2024

Πρωτόκολλο: 1807/17306-24

Προθεσμία υποβολής: 26/04/2024

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΛΚΕ/ΟΠΑ), στο  πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης "Τεχνική Βοήθεια για την υποστήριξη του ΕΛΚΕ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ως δικαιούχου στη διαχείριση και υλοποίηση παρεμβάσεων του ΠΑΔΚΣ" με κωδικό ΟΠΣ (MIS) 6004820 και κωδικό έργου ΕΛΚΕ 11369901, μέσω της Πράξης του Προγράμματος «Ανθρώπινο Δυναμικό και Κοινωνική Συνοχή 2021-2027», που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο - ΕΚΤ) και από Εθνικούς Πόρους και με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Καθηγητή και Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού & Υποδομών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) κ. Κωνσταντίνο Δράκο και βάσει των διατάξεων του Ν. 4957/2022 «Νέοι Ορίζοντες στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα: Ενίσχυση της ποιότητας, της λειτουργικότητας και της σύνδεσης των Α.Ε.Ι. με την κοινωνία και λοιπές διατάξεις» (Α 141/21.07.2022), προτίθεται να απασχολήσει με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου πλήρους απασχόλησης, τρία (3) φυσικά πρόσωπα-στελέχη για την υποστήριξη της υλοποίησης της Πράξης "Τεχνική Βοήθεια για την υποστήριξη του ΕΛΚΕ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ως δικαιούχου στη διαχείριση και υλοποίηση παρεμβάσεων του ΠΑΔΚΣ":

ΘΕΣΗ 1 – Δύο (2) φυσικά πρόσωπα, Τεχνικούς συμβούλους διαχείρισης έργων στο πλαίσιο υλοποίησης παρεμβάσεων του ΠΑΔΚΣ

Αντικείμενο εργασίας:
Παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών διαχείρισης και υποστήριξης των έργων/πράξεων που εντάσσονται στο Πρόγραμμα «Ανθρώπινο Δυναμικό και Κοινωνική Συνοχή 2021-2027» και διαχειρίζονται οικονομικά από τις υπηρεσίες του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΛΚΕ/ΟΠΑ). Συγκεκριμένα το αντικείμενο εργασίας αφορά σε διαδικασίες υποστήριξης σχεδιασμού, εφαρμογής και παρακολούθησης των πράξεων ΕΣΠΑ και ενδεικτικά αυτό περιλαμβάνει:

• Διαχειριστική παρακολούθηση πράξεων του επιχειρησιακού προγράμματος ΠΑΔΚΣ 2021-2027 και συγκεκριμένα, προετοιμασία αιτημάτων κατανομής, δελτίων δήλωσης δαπανών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα ΟΠΣ, σύνταξη συμβάσεων, προετοιμασία εντύπων για τη διεκπεραίωση αμοιβών αντισυμβαλλόμενων και υπολοίπων δαπανών των κατηγοριών προϋπολογισμού εκάστοτε χρηματοδοτούμενου έργου, καταχώριση απογραφικών δελτίων ωφελούμενων, δημιουργία δελτίων δεικτών κ.α.
• Υποστήριξη στη διαδικασία ολοκλήρωσης των έργων του ΕΠ ΑΝΑΔΕΔΒΜ (υποβολή τελικών δελτίων δήλωσης δαπανών, δελτίων δεικτών, ΤΔΥ και ΤΔΠ ολοκλήρωσης).

ΘΕΣΗ 2 – Ένα (1) φυσικό πρόσωπο, Τεχνικός σύμβουλος διαχείρισης έργων στο πλαίσιο υλοποίησης παρεμβάσεων του ΠΑΔΚΣ

Αντικείμενο εργασίας:
Παροχή υπηρεσιών διαχείρισης και υποστήριξης των έργων/πράξεων που εντάσσονται στο Πρόγραμμα «Ανθρώπινο Δυναμικό και Κοινωνική Συνοχή 2021-2027» και διαχειρίζονται οικονομικά από τις υπηρεσίες του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΛΚΕ/ΟΠΑ). Συγκεκριμένα το αντικείμενο εργασίας αφορά σε διαδικασίες υποστήριξης σχεδιασμού, εφαρμογής και παρακολούθησης των πράξεων ΕΣΠΑ και ενδεικτικά αυτό περιλαμβάνει:

• Διαχειριστική παρακολούθηση πράξεων του επιχειρησιακού προγράμματος ΠΑΔΚΣ 2021-2027 και συγκεκριμένα, προετοιμασία αιτημάτων κατανομής, δελτίων δήλωσης δαπανών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα ΟΠΣ, σύνταξη συμβάσεων, προετοιμασία εντύπων για τη διεκπεραίωση αμοιβών αντισυμβαλλόμενων και υπολοίπων δαπανών των κατηγοριών προϋπολογισμού εκάστοτε χρηματοδοτούμενου έργου, καταχώριση απογραφικών δελτίων ωφελουμένων, δημιουργία δελτίων δεικτών κ.α.

Σχετικά έγγραφα: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-2024-37