Ημ/νια Δημοσίευσης : 14/10/2020

Αριθμός: 70 / 2020

Πρωτόκολλο: 1807/35344-20

Προθεσμία υποβολής: 30/10/2020

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για σύναψη σύμβασης έργου με ένα (1) φυσικό πρόσωπο, Μεταδιδάκτορα Ερευνητή/τρια, στο πλαίσιο του έργου «THE GREEK INNOVATION HUB - 1η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣXΥΣΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ», με κωδικό 11299701

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΛΚΕ/ΟΠΑ), στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «THE GREEK INNOVATION HUB - 1η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣXΥΣΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ», με κωδικό 11299701, που συγχρηματοδοτείται από τη  Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας (ΓΓΕΤ) – General Secretariat for Research and Technology (GSRT) και το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ) – Hellenic Foundation for Research and Innovation (HFRI), με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Μεταδιδάκτορα Ερευνητή, του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, κο Παντελή Κουτρουμπή, προτίθεται, σύμφωνα με την από 07/10/2020 απόφαση της 61ης Συνεδρίασης της Επιτροπής Ερευνών και Διαχείρισης του ΕΛΚΕ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών του Ακαδημαϊκού Έτους 2020-2021 (ΑΔΑ: 6ΕΤΓ469Β4Μ-0ΘΟ), να απασχολήσει με σύμβαση έργου, έως δεκατεσσάρων (14) μηνών, με δυνατότητα ανανέωσης έως τη λήξη του έργου, ένα (1) φυσικό πρόσωπο,  Μεταδιδάκτορα Ερευνητή/τρια. Το φυσικό αντικείμενο του έργου που θα ανατεθεί, στο ως άνω φυσικό πρόσωπο, είναι το εξής: «Συμμετοχή στις ενότητες εργασίας: ΕΕ1 "Διαδίκτυο και δεδομένα, ο οικονομικός αντίκτυπος στην Ελληνική οικονομία", ΕΕ2 "Ψηφιοποίηση και Διαδίκτυο στην Ελληνική εκπαίδευση", και ΕΕ4 "Ο Ελληνικός κόμβος καινοτομίας – ένα εργαλείο για εφευρέτες, ερευνητές, επενδυτές και δημόσιους λειτουργούς»
Ειδικότερα το φυσικό αντικείμενο θα περιλαμβάνει τα εξής:

1. Συλλογή, οργάνωση και ανάλυση εταιρικών, εκπαιδευτικών και τεχνολογικών δεδομένων.
2. Χρήση μικροοικονομικών μεθόδων για μελέτη της επίπτωσης των τεχνολογικών/ψηφιακών αλλαγών στα οικονομικά και εκπαιδευτικά αποτελέσματα.
3. Ανάλυση των επιπτώσεων της τεχνολογίας στη δημιουργία καινοτομιών και ευρεσιτεχνιών.
4. Συγγραφή μελετών και ακαδημαϊκών δημοσιεύσεων στους παραπάνω τομείς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: THE GREEK INNOVATION HUB - 1η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣXΥΣΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ