Ημ/νια Δημοσίευσης : 14/04/2020

Αριθμός: 41 / 2020

Πρωτόκολλο: 1807/14017-20

Προθεσμία υποβολής: 06/05/2020

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τη σύναψη σύμβασης έργου με έναν (1) Ερευνητή, Υποψήφιο Διδάκτορα, στο πλαίσιο του έργου «ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΕΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟΔΟΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΠΛΗΘΟΠΟΡΙΣΜΟΥ (COMBINATORIAL REVERSE AUCTIONS: DESIGN OF EFFICIENT MECHANISMS FOR CROWDSOURCING MARKETS)», με κωδικό θέσης 3178-ΥΔ1

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΛΚΕ ΟΠΑ), στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΕΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟΔΟΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΠΛΗΘΟΠΟΡΙΣΜΟΥ (COMBINATORIAL REVERSE AUCTIONS: DESIGN OF EFFICIENT MECHANISMS FOR CROWDSOURCING MARKETS)», με κωδικό 11317801, που χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ) – Hellenic Foundation for Research and Innovation (HFRI), με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Επίκ. Καθηγητή του ΟΠΑ κο Ευάγγελο Μαρκάκη, προτίθεται, σύμφωνα με την από 08/03/2020 απόφαση της 43ης Συνεδρίασης της Επιτροπής Ερευνών και Διαχείρισης του ΕΛΚΕ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών του Ακαδημαϊκού Έτους 2019-2020 (ΑΔΑ: 9Ω9Β469Β4Μ-ΒΨΡ), να απασχολήσει με σύμβαση έργου, έως είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, με δυνατότητα ανανέωσης έως τη λήξη του έργου, έναν (1) Ερευνητή, Υποψήφιο Διδάκτορα. Το φυσικό αντικείμενο του έργου που θα ανατεθεί, στο ως άνω φυσικό πρόσωπο, είναι το εξής:
1. Επισκόπηση βιβλιογραφίας: Τρέχουσες πρακτικές, επισκόπηση βιβλιογραφίας, και αναγνώριση κύριων προκλήσεων (WP2).
2. Ανάπτυξη αλγορίθμων: Προσεγγιστικοί και ευριστικοί αλγόριθμοι για προβλήματα ανάθεσης υπό περιορισμούς προϋπολογισμού (WP4).
3. Ανάλυση μηχανισμών: Σχεδίαση και ανάλυση μηχανισμών για αντίστροφες συνδυαστικές δημοπρασίες (WP5).
4. Πειραματική υλοποίηση: Υλοποίηση πλατφόρμας και πειραματική αξιολόγηση των προτεινόμενων μηχανισμών (WP6).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: COMBINATORIAL REVERSE AUCTIONS: DESIGN OF EFFICIENT MECHANISMS FOR CROWDSOURCING MARKETS) (κωδικό θέσης 3178-ΥΔ1)